היריון לאחר אובדן היריון / היריון לאחר לידה שקטה / כניסה להיריון לאחר לידה שקטה

חרדה לאחר לידה שקטה – כיצד להתמודד עם חרדה לאחר לידה שקטה

בהריון השלישי שלי מצאתי את עצמי כמו מחכה לרעלת הריון שתגיע, והיא הגיעה. מוקדם מתמיד.

אחרי שני הריונות, שתי רעלות, ילדה בריאה ונהדרת, ואובדן נוראי אחד של בני בכורי ניצן ז"ל (בן שלושה שבועות במותו) היה לי ברור שפעם שלישית גלידה, ובמקרה שלי רעלת הריון. ואכן "זכיתי" בגלידה… 🙁

אני זוכרת את עצמי מודדת לחץ דם ויודעת שהמדדים יהיו גבוהים ושאני אצטרך להתאשפז שוב, יודעת שהחלבון בשתן יהא גבוה ואני אצטרך להתאשפז שוב, יודעת שהרעלת היריון תגיע מוקדם מתמיד ואז אני אצטרך ללדת בלידה שקטה. שוב. ידעתי וכך היה. בדיוק כך.

התנתקתי לחלוטין מההיריון הזה. לא הייתי קשורה לא אליו, לא לתינוק שלי ולא לרחם שלי.
כאשר הרופאים בישרו לי שאני צריכה להתאשפז לשמירת היריון, וכי יש סכנה גדולה לחיי ולחיי העובר – לא הנדתי עפעף. זה לא היה קשור אלי מה שקרה שם. כלל וכלל.
חשבתי, שאני מגנה על עצמי. שומרת על עצמי. חשבתי ולא ידעתי עד כמה אני טועה.
לא הבנתי עד כמה למעשה אני מרעה לעצמי.

היום, עשר שנים לאחר האובדן האחרון שלי כשאני גדולה יותר, בוגרת יותר, ובעיקר מודעת יותר, אני לא יכולה, שלא לשאול את עצמי – ומה אם הייתי חושבת אחרת, מה אם לא הייתי מחכה לרעלת היריון, מה אם לא הייתי "יודעת" שהיא תגיע. האם היה יכול להיות אחרת?
ייתכן שכן, ייתכן שלא ויחד עם זאת דבר אחד אני יודעת בוודאות מוחלטת:
אם הייתי משכילה לחשוב אחרת ולא מתמקדת בפחד ובציפייה לרעלת שתגיע – הייתי יכולה להיות פחות מפחדת, פחות חרדה, פחות מתוסכלת ומכאן יותר שקטה, שלווה ורגועה.

לאחר שלמדתי לחיות את חיי במודעות עצמית המאפשרת לי ליצור את חיי דרך מחשבה יוצרת מציאות וקבלת/אהבת מה שיש אני יודעת, שאם הייתי משכילה לחשוב חיובי במהלך ההיריון ולא "מזמנת" את הרעלת להגיע, לא הייתי מאשימה את עצמי באובדן הנוסף והייתי חוסכת מעצמי רגשות אשם מיותרים. כואבים ומיותרים לחלוטין.

היום אני כבר לא מאשימה את עצמי. לא באובדן היריון הראשון, לא באובדן היריון השני ולא בפחדים והחרדות שהציפו אותי יומם וליל לקראת ובמהלך ההריונות.
אני שמחה לספר, שהיום אני יודעת לקבל את עצמי בדיוק כמו שאני, ואני מבקשת להציע זאת גם לכן.

היריון לאחר אובדן היריון לידה שקטה

רבות פונות אלי לאחר אובדן היריון, הפסקת היריון, לידה שקטה ומבקשות לעצמן היריון חדש.
הן פונות אלי כי הן חוששות כל כך מהריון לאחר אובדן…
האם זה אפשרי? זה מפחיד נורא! מה יקרה אם שוב פעם חלילה יקרה הרע מכל.
הפחד הזה טבעי, אנושי ויחד עם זאת מיותר ולא תורם או מועיל.

נשאלת השאלה – איך מתגברים על הפחדים והחרדות על כך שיתרחש אובדן נוסף או שחלילה שוב נצטרך להתמודד עם הפסקת היריון ולידה שקטה?
"אם תעבוד על האבל, התהליך יוכל להפוך לתהליך של צמיחה. אם לא תנסה להתעלם מן האבל, אלא תתמודד איתו פנים אל פנים, תוכל להחזיר לעצמך את השליטה על חייך" (חיים לאחר אובדן, בוב דייטס בהוצאת פוקוס).

בראש ובראשונה לפני הכל (רצוי לפני היריון חדש ואם לאו אז במהלכו) התמודדי עם האובדן שהיה. בבקשה נהדרת אל תקלי ראש ובעיקר אל תחשבי שהריון חדש יפתור אותך מהכאב על האובדן הנורא. על הלידה השקטה. הוא לא. היריון חדש אינו פיצוי לאובדן היריון, לידה שקטה.
אני מזמינה אותך לקרוא בנושא אובדן היריון ולידה שקטה ולשקול להצטרף לקבוצת תמיכה ו/או לקבל ליווי אישי כדי שתוכלי להתאבל ולהיפרד.

לאחר, שתעברי את תהליך האבל והפרידה אני מזמינה אותך להתחיל בחשיבה חיובית, בונה ויוצרת היריון שקט, רגוע ושלו, שנאמר "נפש בריאה בגוף בריא".

זכרי כי "פחד הוא חוויה אוניברסלית. גם החרק הקטן ביותר מרגיש אותו…. תחושת פחד כתגובה לבלתי נודע אינה דבר נורא. היא חלק מחוויית החיים, דבר המשותף לכולנו" (כשהדברים מתפרקים/פמה צ'ודרון)
כאשר את מבטאת את הרגשות שלך ואינך מדחיקה אותם את למעשה יוצרת פעולה של ריפוי ממשי!

אני מזמינה אותך להתחיל בתהליך חשיבה חיובית ולבדוק עם עצמך באלו מילים את משתמשת, עם אלו מילים את חושבת, אלו מילים ממלאות את ראשך ולבך.
האם אלו מילים של פחד (אני חוששת, אני רועדת מפחד, אני מלאת חרדה) או מילים של עוצמה (אני חזקה, אני רגועה, אני אמיצה), האם המילים והמחשבות שלך מעכבות (אני גמורה, אני משותקת, אני לא נושמת) או מקדמות (אני בטוחה, אני שמחה, אני שלמה).יתרה מכך שימי לב באלו מילים את משתמשת כאשר את משוחחת על ההיריון החדש שלך (והאם את מרשה לעצמך בכלל לשתף את קרובייך בעובדה המשמחת, שאת בהיריון?) האם את שלילית (אני מפחדת מאובדן נוסף) או האם את חיובית (אני שמחה בהיריון החדש).שאלי את עצמך איזו תועלת את מקבלת כאשר את חושבת מחשבות של פחד – איך את מרגישה כלפי העובר, כלפי ההיריון, כלפי עצמך.
לאחר שתבחיני בסוגי המחשבות השונים נקי את ראשך ולבך ממחשבות שליליות מתוך הבנה ברורה, שהן אינן מועילות לך ואינן תורמות לתהליך היריון בריא ולידה בריאה ורועשת.

אני שמחה להעניק לך דימוי נהדר לניקוי מחשבות שליליות – הפרחת בועות סבון!
שכבי על גבך ונשמי שלוש נשימות בריאות וטובות לך.
הניחי את ידייך על בטנך והמשיכי לנשום (במידה ואת מתורגלת בנשימה מדיטטיבית הנך מוזמנת לתרגל אותה ואם לאו אז פשוט נשמי במודעות ותשומת לב לאוויר הנכנס בשאיפה ולאוויר היוצא בנשיפה).
דמייני עצמך במקום מוכר, נעים ונוח לך (רצוי במקום פתוח ולא סגור).
ראי עצמך מפריחה בועות סבון. בועות עגולות, בועות אליפטיות, בועות קטנות, בועות גדולות, בועות שקופות, בועות קלות וקלילות ועוד בועות.
תוך כדי נשימה רגועה ונינוחה העלי למודעות שלך מחשבה שלילית – אחת מאלו אשר חקרת קודם לכן.
ראי את המחשבה בבירור והמשיכי לנשום תוך כדי הכנסת המחשבה הזו לאחת מבועות הסבון אותן את מפריחה.
ראי את המחשבה סגורה בתוך בועת הסבון בלי כל אפשרות לצאת.
ראי את בועת הסבון מתרוממת אל על לעבר השמים הפתוחים, עקבי אחרי בועת הסבון עד שתעלם מראייתך וחזרי להעניק תשומת לב לנשימתך. לאוויר הנכנס דרך האף והיוצא דרך הפה.
כשתרגישי שאת מוכנה עשי זאת שוב עם מחשבה שלילית נוספת.

זכרי נהדרת – מחשבה יוצרת מציאות! כאשר את נותנת מקום לפחדים ולמחשבות השליליות את גורמת לעצמך תסכול רב עד כדי ייסורים של ממש.
שאלי את עצמך שוב ושוב – מה התועלת הנגרמת לי ממחשבות איומות אלה? התשובה הברורה היא כלום. שום תועלת משום סוג ומכאן הרשי לעצמך להפריח אותן ממך והלאה כמו היו בתוך בועות סבון קלות ואווריריות.

ברשותך אני חוזרת ומדגישה – כדי להשתמש היטב וביעילות רבה במחשבה ככלי מרגיע יש לדייק את המחשבה עד כמה שרק אפשר ולהבין ממה באמת את מפחדת.
כאשר תדעי בדיוק מה מפחיד אותך ומה גורם לך לחרדה תוכלי להכניס מחשבה מתקנת, טובה ומועילה ו/או דימוי מנקה ומבריא כפי הדוגמא לעיל:

ליאת היתה בהיריון שלישי לאחר שני הריונות – אחד הסתיים בלידה של תינוק בריא ואילו השני הסתיים באובדן כואב בשבוע 33.
לאחר מספר מפגשים בהם שוחחנו ובכינו הבנתי, שלמעשה לאחר האובדן ליאת כועסת מאוד על הרחם שלה ויתרה מכך היא אינה סומכת על הרחם שלה.
שאלתי אותה כיצד היא "מבקשת" מהרחם שלה להחזיק את ההיריון החדש תשעה חודשים עד לידה בריאה ורועשת כאשר היא בעצמה אינה חושבת שזה אפשרי וכאמור יתרה מכך היא כועסת ומאוכזבת ואף מנותקת מהרחם שלה.
הרי מחשבה יוצרת מציאות, ומחשבה כל כך שלילית על הרחם אינה תורמת ואינה מועילה להתקדמות התהליך – היריון בריא ותקין.
העליתי בפני ליאת דימויים לרחם כדי שנוכל למצוא את הדימוי המדויק עבורה.

הדימוי הראשון היה באר.

כאשר הצעתי את הבאר כדימוי לרחם אני ראיתי בעיני רוחי באר משאלות מלאה במים קרירים, צלולים וצוננים ואילו ליאת ראתה אל מול עיניה באר חשוכה עם מים מעופשים.

אני ראיתי את הבאר טובלת בעשב ירוק ופרחים צבעוניים ואילו ליאת ראתה את הבאר ממוקמת בנוף צחיח.

הדימוי השני שהצעתי לליאת היה – מערה.

אני ראיתי בעיני הרוח שלי מערת אוצר! מערה גדולה עם פתח רחב ומואר ואילו ליאת ראתה מערה צרה, חשוכה ומפחידה מאוד.

שני הדימויים הללו העניקו לנו הבנה עד כמה ליאת אינה סומכת על הרחם שלה וכמה עבודה רבה אך מועילה במיוחד עומדת בפנינו – לחבר מחדש בין ליאת ובין הרחם שלה, להחזיר לליאת את האמונה שהרחם שלה יכול להחזיק בתינוק תשעה חודשים מלאים, שלמים ובריאים.

כתבתי שתי מדיטציות יפות ופשוטות במיוחד עבור ליאת כדי שזו תוכל לראות את הבאר כבאר משאלות ואת המערה כמערת אוצר, שתראה את הדימוי לרחם בהיבט החיובי, היפה והבונה שלו ומכאן תוכל להתחבר לרחם שלה, וכך היה. אני שמחה לשתף, שליאת תרגלה את המדיטציות השכם וערב והצליחה לראות את דימוי הרחם כיפה, בריא, חזק, תורם ומועיל.

אני מזמינה אותך לבדוק עם עצמך מה באמת מפחיד אותך. דייקי את המחשבה עד כמה שרק אפשר ומכאן תוכלי למצוא את הדימוי הנכון והמבריא שלך.
לשימושך דימויים נוספים לרחם: באר, מערה, חומה, צדפה, פרח, אדמה פוריה, מכרה, מחצב.
אני ממליצה להמשיך עם הדימויים של רחם בריאה ופורייה ועד לידה בזמן. לידה טובה ובריאה.

המשיכי לנשום, המשיכי לחשוב מחשבות טובות ונכונות לך ולאוצר שברחמך.
דעי נהדרת שאת עושה כמיטב יכולתך וזה הדבר הכי חשוב שיש.
זכרי שאת אנושית וככזו זה אך טבעי לפחד ולחשוש.
כשמגיעה מחשבה שלילית, קשה ומפחידה חבקי את עצמך, אמרי לעצמך שזה בסדר ומותר לך להרגיש ומותר לך לפחד ובאותה נשימה הזכירי לעצמך כי המחשבה הזו אינה תורמת לך, והשתמשי בטכניקות השונות כדי להפריח מחשבה זו ולטעת במקומה מחשבה טובה ונכונה יותר עבורך. אל תשכחי נהדרת לעשות זאת בשמחה, אהבה וחמלה רבה כלפי עצמך.

ולסיום המלצה אחרונה – צאי מהבית!
צאי מהבית נהדרת, כמה שיותר. השתדלי מאוד לא להיות לבד ו/או בחוסר מעש.
כשאת לבד ו/או בחוסר מעש המחשבות ממלאות את הראש ומביאות עמן פחדים, חששות וחרדות, שאין לך שום צורך ו/או תועלת בהם.

אני כאן בשבילך,

אסנת בן ברוך, פסיכותרפיה הוליסטית 054-4355341

מדריכה ומלווה תהליכי אבל ופרידה לאחר אובדן היריון / לידה שקטה